Powstanie świata, ewolucjonizm itp.

Sprawy nie związane z zespołem

Moderatorzy: Nemo, Małgorzata, Cień Anioła, Adrian-LZY, Dagmara

Awatar użytkownika
Yanish
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: Yanish » 17 lut 2009, 0:12

A ja wierzę w kreacjonizm i to nie jest tylko kwestia wiary, bo wiedza też za tym idzie.
Bo czym jest prawda? tym co pisze jakiś naukowiec? Znam teorie wielkiego wybuchu, wkuwałem ją na termodynamice, ale mnie nie przekonuje, jest niedokładna.
Ja wierzę w to że Bóg stworzył świat i człowieka na swój obraz i podobieństwo.
uważaj jak chodzisz, bo stąpasz po moich marzeniach....
Awatar użytkownika
Nemo
Zarząd FFC
Kontaktowanie:

Re: Powstanie świata, ewolucjonizm itp.

Postautor: Nemo » 17 lut 2009, 23:02

Cień Anioła pisze:
Nemo pisze:Zresztą obie są wątpliwe

pierwsza jest kwestą wiedzy, druga wiary. wiec pierwszej mozesz byc Damianie pewny, a drugiej to jak uwazasz :P

Ani jednej, ani drugiej nie jestem pewny :P
Stoję przed życiem, jak przed szybą zachlapaną farbami...
-
...Nemo my name forevermore...
-
Oficjalna strona FFC - www.ffclzy.pl
Awatar użytkownika
jesoos
Kontaktowanie:

Postautor: jesoos » 18 lut 2009, 10:44

Cień Anioła pisze:
Nemo pisze:Zresztą obie są wątpliwe

pierwsza jest kwestą wiedzy, druga wiary. wiec pierwszej mozesz byc Damianie pewny, a drugiej to jak uwazasz :P

jak dobrze że mamy Kasię :*
Znam teorie wielkiego wybuchu, wkuwałem ją na termodynamice

bo teoria WW to jedno domniemanie. a wy tu o ewolucji mieliście rozmawiać. w teori ewolucji nie ma "niedokładności". Polecam zapoznanie się z dorobkiem Richarda Dawkinsa. O ile rzeczywiście chcesz się czegoś Dowiedzieć.
You know you got it when you're having fun,
And the rock n rolls shaking you under the sun,
You scream and you shout this is what it's all about,
It's the only way.
Awatar użytkownika
Cień Anioła
Członek FFC

Postautor: Cień Anioła » 18 lut 2009, 21:21

jesoos pisze: w teori ewolucji nie ma "niedokładności".

to, że życie powstało z fizycznie jednej komórki bakteryjnej jest pewne, natomiast jak ta komórka powstała jest chyba kwestią nie do końca wyjaśnioną ;)
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 18 lut 2009, 21:38

Biblia jest jedna wielką prabolą i ostrożnie bym podchodziła do pewności o Adamie i Ewie. Nie zapominajmy że Biblia powstała wieki temu, przepisywana miliony razy, tłumaczona też wiele razy, a język się rozwija, zmienia, słowa zmieniają znaczenie, więc nie uważam Biblii za wiarygodne źródło wiedzy na jakikolwiek temat:] Na ten przykład dziewica w hebrajskim (czy w którym tam z języków w którym zostala napisana Biblia) nie znaczyła to co znaczy teraz. Kiedys znaczyło to poprostu młodą kobietę :]
Nauka też nie jest pewna tego skąd siewziliśmy, tylko są teorie bardziej i mniej prawdopodobne, więc dowodzenie swojej racji w tym temacie nie ma sensu :]
Możemy sobie pogdybac jak to było
Mi sie wydaje że najbardziej prawdopodobna jest teoria wielkiego wybuchu :]
"... Kochaj całym sercem wszystkich ludzi,
bo lepiej mieć w sercu ranę,
niż kamień zamiast serca..."
Awatar użytkownika
Yanish
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: Yanish » 19 lut 2009, 0:07

Dla mnie Biblia nie jest jedną wielką parabolą. Jest Słowem Bożym. Tak była wielokrotnie przepisywana, ale ciągle jest tłumaczona z oryginału, więc o niedokładność bym się nie martwił. Wierzę, że to Bóg stworzył człowieka, a nie że człowiek jest "wypadkową" ewolucji, tylko raczej kreatywności naszego Stwórcy :)
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 19 lut 2009, 11:22

Yanish pisze:DTak była wielokrotnie przepisywana, ale ciągle jest tłumaczona z oryginału, więc o niedokładność bym się nie martwił

jak napisałam wyżej, język nie wygląda wciąż tak samo, a na przestrzeni tysięcy lat zmienił się naprawdę bardzo i jest niemożliwym żebyśmy ustrzegli sięod pomyłek, nie jest to wiarygodne.
Język się zmienia! Słowa zmieniają znaczenie! Słowa zanikają, powstają nowe, więc to co piszesz, że jest tłumaczona z oryginału (najpierw zastanówmy się co nazywamy oryginałem, jeśli Biblia najpierw była przekazywana słownie), nie znaczy że tłumaczenie jest poprawne i przekazuje to co autor chciał napisać w oryginale.

Na języku polskim (moim zdaniem również na religii) powinnaś była być uczona że Biblii nie powinno się czytać dosłownie. Katolicyzm (a przynajmniej on mi teraz tylko na myśli przychodzi) narzuca Ci jak masz rozumieć Biblie i Ty w to wierzysz. Ewanglikanizm np (jak wiele innych religii) nakazuje samodzielne czytanie Biblii i interpretowanie i studiowanie jej samodzielnie, co jest bardziej rozsądne. Przynajmniej ludzie myślą.

Jeśli Bóg stworzył ziemię a 6 dnia człowieka, to kiedy były dinozaury?:]
Awatar użytkownika
Błażej
Kontaktowanie:

Postautor: Błażej » 19 lut 2009, 13:29

Ja również wierzę, że człowiek został stworzony przez Boga Ojca na Jego obraz i podobieństwo.
Zresztą proces wiodący do powstania z materii nieożywionej struktury tak skomplikowanej jak mózg człowieka wydaje się wręcz cudowny i bez ingerencji siły wyższej trudny do pojęcia.
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 19 lut 2009, 15:14

więc jeśli tak wierzycie w to co jest napisane w Starym Testamencie i dosłownie czytacie te słowa to proszę wytłumaczcie mi skąd sie wzięła cała historia świata przed powstaniem człowieka
Awatar użytkownika
Martuś
Członek FFC

Postautor: Martuś » 19 lut 2009, 20:26

Ale chyba nie zawsze o to chodzi aby Biblię czytac dosłownie?
Nie szukam bajki w życiu i walczę do końca... Nie szukam bajki w życiu swoim, bajki są okrutne...
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 19 lut 2009, 20:47

no też to tu własnie próbuje przkezać Yanish, że Biblia to prabola, ale niektórzy czytają dosłownie Biblię, dlatego siętych osób pytam, co więc z historią ziemii przed powstaniem człowieka?
Awatar użytkownika
Yanish
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: Yanish » 20 lut 2009, 0:03

Ja sam czytam Biblię i wierzę w to co jest w niej napisane.
Jeśli chodzi o Twoje pytanie - jest bardzo dobre.
"I Stworzył Bóg wielkie potwory i wszelkie ruchliwe istoty" Księga Rodzaju 1;21
To chyba wyjaśnia pojęcie dinozaurów :)
Awatar użytkownika
Cień Anioła
Członek FFC

Postautor: Cień Anioła » 20 lut 2009, 10:21

że niby dinozaury żyły równocześnie z ludzmi ? chciałabym to zobaczyc :D
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 20 lut 2009, 11:13

Cień Anioła pisze:że niby dinozaury żyły równocześnie z ludzmi ? chciałabym to zobaczyc :D

właśnie o o mi chodzi Cieniu ;)
Jednego dnia dinozaury, a następnego ludzie...
coś tu nie styka...
można by oczywiście przyjąć że czas sttwarzania świata przez Boga tylko umownie trwał 6 dni, albo że to znów bład w tłumaczeniu, no ale Wy tu mówicie że dosłownie jączytacie i wierzycie, wiec?

Następny bład z Biblii przytoczę, a naprawdę jest ich wiele powstałych w tłumaczeniach!! Lud Hebrajczyków z Egiptu wg tłumaczenia współczesnego szedł przez morze Czerwone, ale słowa użyte w ryginale nie znaczyły Morze Czerwone, to Rzymianie tak to sobie przetlumaczyli i "poszło dalej" to prawdopodobnie znaczyło Morze Trzciny.

"I Stworzył Bóg wielkie potwory i wszelkie ruchliwe istoty" Księga Rodzaju 1;21

a tak w ogóle ja mam inne slowa w tym wersie: "I stworzył Bóg wieloryby wielkie, i wszelką duszę żywiącą płazającą się, którą hojnie wywiodły wody, według rodzaju ich; i wszelkie ptactwo skrzydlaste, według rodzaju ich; i widział Bóg, że to było dobre."
ani słowa o dinozaurach, tlyko zwierzeta, ryby i ptaki.
Awatar użytkownika
Yanish
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: Yanish » 20 lut 2009, 22:23

Ja nie czytam Pisma Świętego dosłownie, tylko tak jak poprowadzi mnie Duch Święty. Jeśli chodzi o dinozaury, to chyba w czasach pisania Biblii, jeszcze ten termin nie funkcjonował :PP
Pozwól jednak że coś zauważę, z tego co widzę czytasz i się tym interesujesz, więc czemu zwracasz uwagę na to jakie to Morze było, ja się wolę spojrzeć na to jak na ogrom mocy Bożej. Na Przymierze Boga ze Swoim ludem.
Ja patrzę na to, że On oddał to co miał najcenniejsze - Swego jedynego, ukochanego syna, właśnie po to bym mógł poznać Jego - mojego Ojca. Można różnych słów użyć różnych słów do opisania miłości. Jest wiele wierszy, wiele książek, ale niektóre rzeczy trzeba przyjąć w sercu, tam stają się jasne i zrozumiałe.

Wróć do „Różne czyli Inne”