Język polski

Sprawy nie związane z zespołem

Moderatorzy: Nemo, Małgorzata, Cień Anioła, Adrian-LZY, Dagmara

Awatar użytkownika
jesoos
Kontaktowanie:

Postautor: jesoos » 11 lis 2010, 11:30

ally pisze:http://demotywatory.pl/2261392/Jestem-polonista :twisted:

knock out.
You know you got it when you're having fun,
And the rock n rolls shaking you under the sun,
You scream and you shout this is what it's all about,
It's the only way.
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 11 lis 2010, 12:48

no tak, to teraz łapię sens tej pomarańczy ;P
mówiłam, że naciągany ten demot :]
choć nie z wszystkim się zgodzę, ale nie ja tu jestem polonistą
"... Kochaj całym sercem wszystkich ludzi,
bo lepiej mieć w sercu ranę,
niż kamień zamiast serca..."
Awatar użytkownika
jesoos
Kontaktowanie:

Postautor: jesoos » 11 lis 2010, 13:30

po tych demotach widać, kto chciałby byc polonistą, a kto nim jest ;)
It's the only way.
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 11 lis 2010, 15:33

tak sobie przypomniałam o tej stronie i tym teście szukając po raz setny kiedy się stawia przecinek, można się popisać swoją wiedzą ;P u mnie wyszło, że słabo mówię po poslku ;) powodzenia!
a tak swoją drogą, to denerwuje mnie jeszcze nadużywanie albo wręcz nie używanie znakow interpunkcyjnych przez Polaków. Obawiam się, że większy problem mamy z interpunkcja niż z mową :]

http://www.prosteprzecinki.pl/test
Awatar użytkownika
Ewa_p
Członek FFC

Postautor: Ewa_p » 11 lis 2010, 15:49

Wyszło mi 90 %. Przez Walta Disneya :)
gg: 1604953
ally
Zarząd FFC

Postautor: ally » 11 lis 2010, 16:02

Mnie również wyszło 90% ;)
wyłożyłam się na linii najmniejszego oporu :twisted:

Fajny ten test. Lubię takie zabawy :P
p.s. te pytania chyba są zmienne, bo ja nie miałam nic o Disney'u.
Awatar użytkownika
Ewela

Postautor: Ewela » 11 lis 2010, 16:06

U mnie 100%. Nie miałam nic o Disney'u.
,,... poczuć mi daj, że to wszystko ma sens..."
FC Ani Wyszkoni -> zapraszamy http://www.aniawyszkoni.pl/fanclub
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 11 lis 2010, 16:11

są zmienne ;)
też się wyłążyłam na najmniejszej linni oporu kiedyś, moje błędy w tym eście wynikają chyba z tego, że myśle, że źle mówię i za bardzo staram się być poprawna ;P
Awatar użytkownika
jesoos
Kontaktowanie:

Postautor: jesoos » 11 lis 2010, 21:59

a teraz na poważnie:
spotykam sie ze zwrotem "otwarłyby" w książce akademickiej. nigdy bym nie użył takiego zwrotu. zawsze używam "otworzyły by". czy jest na sali jakiś polonista? (nie Damian ;)
It's the only way.
ally
Zarząd FFC

Postautor: ally » 11 lis 2010, 22:08

Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 11 lis 2010, 22:11

Właśnie też jakiś ładny kawałek czasu temu się nad tym zastanawiałam, ale moje wątpliwości jakiś polonista-specjalista rozwiał :]
Ja się coraz częściej spotykam z róznymi formami języka polskiego których nie byłam świadoma. Wiedziałam, że są różnice jakieś w różnych regionach, ale nie sądziłam, że są aż takie. Nigdy na to wcześniej nie zwracałam uwagi.
W Jeleniej Górze i ogólnie na DOlnym Śląsku wydaje mi się, że mówi się najczystszym polski, bo to zlepek róznych ludzi, o Zielonej i Lubuskiem pisałam już, o Łódzkim też pisałam, w Wielkopolsce pewnie każdy słyszał ;) ostatnio pojechałam do mamu w Lubelskie, jeżdżę tam kilka razy w roku, ale dopeiro teraz zaczęła mnie razić ich gwara. Przysiegam, że ja ich czasem nie rozumiałam, a pani w banku zaciągająca tak dziwnie, wyglądała nienaturalnie ;) jak inny świat ;)
Do sedna: stąd pewnie te różnic w odmianie, których nie byliśmy świadomi. Czy wiecie, że poprawne jest całkowicie powiedzenie "Kąpę się" a nie "Kąpię się"? (forma z Łodzi)
Awatar użytkownika
Nemo
Zarząd FFC
Kontaktowanie:

Postautor: Nemo » 11 lis 2010, 23:14

Ktoś tu pisał, że ten pierwszy demot był naciągany. Tak samo można powiedzieć o tym - w taki sposób można zakwestionować wszystkie reguły.

"Polonista" wyjaśnia, że akcentowanie wyrazu muzyka na drugą sylabę od końca jest w zupełności poprawne. No tak, ale trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz - akcentowanie na drugiej sylabie od końca jest dopuszczalne, ale tylko w języku potocznym.

Równie dobrze można się przyczepić do tego, że "polonista" napisał, że nigdy (poza początkiem zdania i kapitalikami) nie można pisać wyrazu "lipiec" wielką literą - no tak, a Tomasz Lipiec? ;)

Podobnie z "pomarańcz" i "pomarańcza" - autorowi pierwszego demota zapewne chodziło o owoc (a nie o barwę), więc jedyną poprawną formą jest "pomarańcza". "Pomarańcz" to kolor, jak "zieleń", czy "biel".

"Jakichś" i "jakiś" - oczywiście, że obie formy są poprawne, ale "jakichś" w znaczeniu "jakichś człowiek" jest błędne, a to miał na myśli (tak przypuszczam) autor pierwszego demota.

"W miesiącu lipcu" jest poprawnym wyrażeniem - tak twierdzi "polonista". Otóż nie - wystarczy otworzyć "Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN" i przeczytać: "Niepoprawnie: W miesiącu lipcu, na miesiąc lipiec itd., poprawnie: w lipcu, na lipiec."

Itd., itd. ;)

jesoos pisze: czy jest na sali jakiś polonista? (nie Damian ;)

Niestety jest Damian i wytknie Ci teraz kilka błędów z Twoich ostatnich postów w tym temacie:

jesoos pisze:rozrególowane ;)))

rozregulowane
jesoos pisze: zawsze używam "otworzyły by"

otworzyłyby

mloda.jg pisze:Do sedna: stąd pewnie te różnic w odmianie, których nie byliśmy świadomi. Czy wiecie, że poprawne jest całkowicie powiedzenie "Kąpę się" a nie "Kąpię się"? (forma z Łodzi)

To nie jest poprawna forma. Na potwierdzenie moich słów dwa źródła:
1) "Wieki słownik poprawnej polszczyzny PWN":
kąpać, kąpię (nie: kąpę)

2) http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=231

Inaczej rzecz się ma z czasownikami kąpać, rąbać, kłamać. One również należą do I koniugacji (-e, -esz), ale tym się różnią od rwać, ssać, zwać, że ich temat kończy się tzw. wargową spółgłoską miękką (b’, p’, m’). Właśnie to sprawia, że w formach osobowych nie dochodzi do żadnej wymiany spółgłosek i w całej odmianie występuje „miękkość”: kąpię, kąpiesz, kąpie, kąpiemy, kąpiecie, kąpią; rąbię, rąbiesz, rąbie, rąbiemy, rąbiecie, rąbią; kłamię, kłamiesz, kłamie, kłamiemy, kłamiecie, kłamią.

Kto zatem mówi (ja) kąpę, rąbę, kłamę, popełnia błąd, spory błąd. W polszczyźnie nie ma bowiem czasowników z tematami zakończonymi w 1. os. l. poj. czasu teraźniejszego spółgłoskami twardymi p, b.
Stoję przed życiem, jak przed szybą zachlapaną farbami...
-
...Nemo my name forevermore...
-
Oficjalna strona FFC - www.ffclzy.pl
Awatar użytkownika
mloda.jg
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: mloda.jg » 11 lis 2010, 23:46

Nemo pisze:
mloda.jg pisze:Do sedna: stąd pewnie te różnic w odmianie, których nie byliśmy świadomi. Czy wiecie, że poprawne jest całkowicie powiedzenie "Kąpę się" a nie "Kąpię się"? (forma z Łodzi)

To nie jest poprawna forma. Na potwierdzenie moich słów dwa źródła:
1) "Wieki słownik poprawnej polszczyzny PWN":
kąpać, kąpię (nie: kąpę)

2) http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=231
[/quote]
Jest poprawna a jako polonista powinieneś wiedzieć, że co słownik to inna wersja :] nie będę szukać potwierdzenia w sieci, bo nie mam na to czasu.
Jest to przestarzała forma, która jakimś cudem przetrwała w Łodzi i żeby było śmieszniej póki co spotkałam się tylko z młodymi ludźmi tak mówiącymi.
Na potwierdzenie mogę powiedzieć, że na Trójce kobieta wypowiadająca sie na temat poprawności językowej przyznała, że jest to forma poprawna.
Uwierz mi, jestem szczególnie tym problemem akurat zainteresowana, jako że przez długi czas się spierałam o to z moim narzeczonym.
Mimo tego nie mogę się powstrzymać jak usłyszę np "ja jebe" :](przepraszam za wulgaryzm ;P)

To ja mówiłam, że naciągane aczkolwiek chodziło mi bardziej na to, że końcówka wygląda już jakby na siłę wymyślana, bo z wieloma błędami nigdy się nie spotkałam. Jednak przyznasz, że pęseta i pinceta są poprawne, tak samo nie jestem przekonana do błędu "pod szkołą".

a co powiecie na formy "plastik" "plastyk"? ;P obie są poprawne choć nienawidzę formy "plastyk"

edit: przypomniał mi się jeszcze jeden koszmarek, ale tym razem tłumaczeniowy.
Zastanawialiście się kiedyś nad sensem wyrażenia "sieć Web" :] jest to stałe wyrażenie uznawane za poprawne i jedyne tłumaczenie ;)
Ostatnio zmieniony 12 lis 2010, 0:53 przez mloda.jg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jesoos
Kontaktowanie:

Postautor: jesoos » 11 lis 2010, 23:52

Nemo pisze:nie można pisać wyrazu "lipiec" wielką literą - no tak, a Tomasz Lipiec? ;)

no i jak Cie człowieku traktować poważnie jako poloniste? nie da sie.
It's the only way.
Awatar użytkownika
Nemo
Zarząd FFC
Kontaktowanie:

Postautor: Nemo » 12 lis 2010, 10:42

mloda.jg pisze:Jest poprawna a jako polonista powinieneś wiedzieć, że co słownik to inna wersja :]

Obecnie najaktualniejszym i obowiązującym słownikiem poprawnościowym jest "Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN" pod redakcją Andrzeja Markowskiego, więc wszelkie wątpliwości można rozwiać sięgając do tego słownika.
Skoro twierdzisz, że to jest poprawna forma (mimo innego zdania autorów słownika), to rozumiem że nawet jakby się tutaj wypowiedział Miodek, czy Bralczyk to również byś obstawała przy swoim zdaniu? Trzeba przyjmować stanowisko ekspertów w danej dziedzinie, bo inaczej np. ja bym mógł teraz tu napisać, że forma "jogórt" jest poprawna, bo jest, bo ja tak mówię i koniec - a słownik ortograficzny mnie nie przekona do tego, że to błędna forma ;)

mloda.jg pisze:Jest to przestarzała forma, która jakimś cudem przetrwała w Łodzi i żeby było śmieszniej póki co spotkałam się tylko z młodymi ludźmi tak mówiącymi.

Co innego forma przestarzała (dziś już błędna), a co innego poprawna ;)

mloda.jg pisze:a co powiecie na formy "plastik" "plastyk"? ;P obie są poprawne choć nienawidzę formy "plastyk"

Ja również nie lubię takiej formy i drażni mnie ona :P

jesoos pisze:
Nemo pisze:nie można pisać wyrazu "lipiec" wielką literą - no tak, a Tomasz Lipiec? ;)

no i jak Cie człowieku traktować poważnie jako poloniste? nie da sie.

Coś niepoważnego było w moim przykładzie? Podobnie jak "pomarańcza" (owoc) i "pomarańcz" (kolor) są wyrazami, tak samo "lipiec" (miesiąc) i "Lipiec" (nazwisko) są wyrazami. Taka sama sytuacja, wszystko tutaj rozchodzi się o znaczenie tych wyrazów ;)

PS. Cieszę się, że na tym forum można prowadzić dyskusje o języku polskim ;>
Stoję przed życiem, jak przed szybą zachlapaną farbami...

-

...Nemo my name forevermore...

-

Oficjalna strona FFC - www.ffclzy.pl

Wróć do „Różne czyli Inne”