Matura i gimnazjalisci!!!

Sprawy nie związane z zespołem

Moderatorzy: Nemo, Małgorzata, Cień Anioła, Adrian-LZY, Dagmara

Awatar użytkownika
Ewa_p
Członek FFC

Postautor: Ewa_p » 30 cze 2008, 20:33

Dziewczyny, gratulacje ogromne i trzymam kciuki żebyście się dostały tam, gdzie chcecie :)
gg: 1604953
Awatar użytkownika
Z.U.-Oliwia
Kontaktowanie:

Postautor: Z.U.-Oliwia » 05 wrz 2008, 20:45

Hej maturzyści! Tematy na ustną wybrane? :>

Ja mam dylemat, musze wybrać jeden już tylko z dziewięciu ;) i nie wiem.. najchętniej wszystkie bym wzięła :)

LITERATURA:
51. Współczesna poezja polska wobec kryzysu moralnego naszych czasów. Omów temat, odwołując się do twórczości Różewicza, Miłosza, Herberta
57. Bóg i człowiek tematem twórczości Jana Kochanowskiego i księdza Jana Twardowskiego. Omów temat, analizując i interpretując wybrane przykłady tekstów poetyckich.
67. Przyczyny i skutki samotności człowieka XX wieku. Przedstaw problem w oparciu o analizę wybranych tekstów literackich.
87. Doświadczenie Holocaustu - pisarskie świadectwo z obu stron muru. Omów problem, analizując stosowne utwory literackie.
113. Tytuł jest nie tylko nazwą utworu, ale także kluczem do jego odczytania. Zinterpretuj twierdzenie, przywołując stosowne przykłady literackie.

II ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI
18. Żydzi wśód Polaków. Scharakteryzuj na wybranych przykładach z literatury i sztuki najczęstsze wizerunki Żyda.
46. Dzieło literackie a adaptacja filmowa na podstawie „Pianisty” Władysława Szpilmana i filmu „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego. Porównaj realizację filmową z jej literackim pierwowzorem.
62. Fenomen piosenki poetyckiej (poezji śpiewanej) - analiza zjawiska na podstawie twórczości Jonasza Koffty lub Agnieszki Osieckiej.
III JĘZYK
15. Język poetycki wybranej epoki. Przedstaw cechy charakterystyczne poetyki wybranego autora (autorów) epoki. (lub: Odwołaj się do utworów ulubionego autora).

P.S. Hardcore:

Motyw Szatana w literaturze XIX i XX wieku. Przedstaw jego wizje i określ funkcje w wybranych dziełach literackich. :twisted:

Język przemówień współczesnych polityków. Dokonaj analizy i interpretacji wybranych tekstów.

Język piosenek zespołu „Budka Suflera”. Omawiając zagadnienie, zwróć uwagę na środki wyrazu poetyckiego
[."Kochać z całych sił, rodzić się co dnia, ja pragnę".]
Awatar użytkownika
Cień Anioła
Członek FFC

Postautor: Cień Anioła » 05 wrz 2008, 20:58

ja miałam 'motyw zbrodni i kary w literaturze wybranych epok literackich'.
jakby mial kto taki to sluze pomoca ;)
Awatar użytkownika
Martuś
Członek FFC

Postautor: Martuś » 05 wrz 2008, 21:11

Ja bym wybrała 67 :wink:
Najbardziej mi się podoba.

W razie co my też służymy pomocą :wink: Nie tylko w tym temacie :wink:
Nie szukam bajki w życiu i walczę do końca... Nie szukam bajki w życiu swoim, bajki są okrutne...
Awatar użytkownika
Błażej
Kontaktowanie:

Postautor: Błażej » 05 wrz 2008, 21:12

Z.U.-Oliwia pisze:Język piosenek zespołu „Budka Suflera”. Omawiając zagadnienie, zwróć uwagę na środki wyrazu poetyckiego

:D

To u mnie w szkole jeden uczeń wymyślił temat w stylu 'Analiza piosenek STAREGO DOBREGO MAŁŻEŃSTWA' :D

Ja tak na 90% biorę temat: Motyw miłości i samotności w poezji Agnieszki Osieckiej. Dokonaj interpretacji i analizy wybranych tekstów piosenek, przywołaj nazwiska wykonawców.
Awatar użytkownika
juicy22

Postautor: juicy22 » 05 wrz 2008, 21:13

ja bym wziela 57... jak dla mnie fajny temat i latwy... ja na maturz mialam "Obraz wsi w literaturze i sztuce"
Awatar użytkownika
__daria__a
Kontaktowanie:

Postautor: __daria__a » 05 wrz 2008, 21:29

O politykach zajebisty.
Miałam taki sam temat o komentatorach sportowych.

Wzięłabym 113. albo II 62.

Co jest nie tak w Starym Dobrym Małżeństwie?Nie rozumiem tego zdziwienia.
Awatar użytkownika
Z.U.-Oliwia
Kontaktowanie:

Postautor: Z.U.-Oliwia » 05 wrz 2008, 21:46

__daria__a pisze:O politykach zajebisty.
Miałam taki sam temat o komentatorach sportowych,

Też w spisie mam taki ;)

Dzięki za oferty pomocy :) Nastomiast w polskim mam problemy tylko z wybraniem tematu :D
[."Kochać z całych sił, rodzić się co dnia, ja pragnę".]
Awatar użytkownika
Błażej
Kontaktowanie:

Postautor: Błażej » 05 wrz 2008, 21:49

Z Twojej dziewiątki bardzo podoba mi się temat nr 57 ;)
isko_:)
Członek FFC

Postautor: isko_:) » 05 wrz 2008, 21:53

Jakby miał ktoś Moty winy i kary, to można się do mnie zgłaszać ;)
Ska ska, ska skaranie,
Skaranie boskie z tym drogi panie!
...Julia...
Członek FFC

Postautor: ...Julia... » 05 wrz 2008, 22:16

Ja miałam: Stosunek adaptacjii do tekstu literackiego. Zwróć uwagę na język filmu.
Wybrałam Dumę i uprzedzenie, co w tym przypadku okazało się nieudaną próbą samobójczą.
.::kiedy przyjdzie dzień,że zawołasz mnie, to ja powiem mojej muzyce,ona popłynie też::.
Awatar użytkownika
kasieńka15
Członek FFC
Kontaktowanie:

Postautor: kasieńka15 » 05 wrz 2008, 22:32

Z.U.-Oliwia pisze:[b]H
62. Fenomen piosenki poetyckiej (poezji śpiewanej) - analiza zjawiska na podstawie twórczości Jonasza Koffty lub Agnieszki Osieckiej.

Miałam ten wybrać, ale polonistka odradziła mi, powiedziała, że Osiecka jest 'przejedzona' na ustnej.

Wybrałam 'Problematyka literatury kobiecej XXI w. Przedstaw zagadnienie na podstawie twórczości jednej z pisarek'. Zdecydowałam się na Gretkowską. I się opłaciło. :)
~Czerwona na Niej sukienka, czerwoona w sercu udręka. (;

http://marzen-horyzont.blog.pl
Awatar użytkownika
Paula_Jestem
Członek FFC

Postautor: Paula_Jestem » 06 wrz 2008, 3:28

Jak dla mnie ciekawy jest 113, a najprostrzy 87.
"Dzień jak codzień a wszystko zmienił"
isko_:)
Członek FFC

Postautor: isko_:) » 06 wrz 2008, 12:13

Z autopsji wiem, że nie warto przykładać się tak do ustnej z polskiego. Najlepiej wybierać te najłatwiejsze tematy..
Ska ska, ska skaranie,
Skaranie boskie z tym drogi panie!
Awatar użytkownika
Kasiulek
Członek FFC

Postautor: Kasiulek » 23 wrz 2008, 20:56

Pozwolę sobie wrócić do mojej ustnej matury z j. polskiego.
Miałam temat "Mariaż poezji i muzyki na podstawie twórczości wybranego artysty - poety", wybrałam Agnieszkę Osiecką. Jeśli komuś by się przydał jako wzór lub pomoc :D to mogę się podzielić. Tak nawiasem mówiąc miałam 100%, a w pewnym momencie mojej prezentacji jedna Pani z komisji się popłakała, więc to było dla mnie ważniejsze wynik niż te procenty. Wprawdzie nie pisałam pracy sama i z początku żałowałam, że wybrałam taki temat, bo był dość trudny, ale urzekło mnie to, że był związany z muzyką (jako jedyny na liście).
Nigdy więcej z drogi nie skręcę, bo przejęłam ster.
Zaciśnięte na nim ręce, dokąd płynąć wiem.
Choć w oczy czasem wieje wiatr, a czasem jest go brak, dopiero teraz czuję że żyje...

Wróć do „Różne czyli Inne”